תרגילי ספורט מומלצים לחולי סוכרת

כשאר אנו נתקלים במילה חולה סוכרת אנו מיד נוטים לקשר אסוציאטיבית טיפולים תרופתיים הכוללים הזרקת תרופות – אינסולין, שמירה על אורך חיים ודיאטה קפדנית השוללת מזון המכיל גלוקוז או סוכרים בצורה מופרזת.

חלק מהאמור למעלה נכון אך אין זה אומר שהגוף והמטבוליזם מושפע אך ורק מהרכב התזונה אותו בוחר חולה הסוכרת לאכול.

פעילות גופנית ספורטיבית מבוקרת לחולי סוכרת עוזרת ומומלצת באופן חד משמעי לחילוף החומרים ושמירה על תפקוד יעיל יותר של הגוף. 

 ספורט לחולי סכרת

(מתוך: Shutterstock)

מחלת הסוכרת מתחלקת למספר סוגים

  • סוכרת 1 type 1  - סוכרת התלויה יותר באינסולין ופוקדת את בני הנוער בעיקר
  • סוכרת 2 type 2  - סוכרת המופיעה אצל אוכלוסייה מבוגרת יותר או אצל אוכלוסייה בעלת משקל כבד יותר, החולים במחלה זו אינם נזקקים לרוב לאינסולין.
  • סוכרת הריונית – מופיעה אצל נשים בהיריון אשר במהלך חודשי ההיריון בעקבות שינויים הורמונליים עלתה רמת הסוכר בצורה משמעותית.
  • סוכרת על רקע תת תזונה – כתוצאה מחוסר של מרכיבים חיוניים באוכל.

ספורט וסוכרת

פעילות גופנית אצל חולי סוכרת היא מומלצת מאוד (אין במאמר זה הכוונה מקצועית באשר לסוגי האימונים הגופניים לחולי סוכרת ויש להיוועץ עם רופא לפני כל פעילות ספורטיבית)

החל מהשלבים הראשוניים באיתור של המחלה, כמובן שהאימון והפעילות הגופנית צריכה להיעשות לפי רמת הקושי של החולה.

אילו תרגילים מומלצים לעשות?

בגדול התרגילים המומלצים לחולי סוכרת הם תרגילי יציבה, שיווי משקל , תרגילי ספורט המניעים את הגפיים, עבודה עם גומיות , תרגילי התנגדות אבל לא עומסים גדולים.

הורדת לחץ דם ושיפור זרימת הדם

לחולי סוכרת סוג 2 – מומלץ לבצע הרבה תרגילי אירובי, תרגילים המשפרים סיבולת לב ריאה, תרגילים העוזרים להורדת רמת הכולסטרול (לחולי סוכרת ישנו מצב הנקרא סינדרומיקס, ריבוי שומן בתאי הדם).

סיבולת לב ריאה

לבצע הרבה הליכות, הליכה התחלתית של 10 דקות ובהתאם לרמה עד שעה. בהמשך ניתן לשלב שחייה , פעילות ספורטיבית מאוד מומלצת העובדת על שרירי הגפיים ומפתחת סיבולת לב ריאה ומאמץ מצוין ללא התנגדות קשה.

רכיבה על אופניים היא אופציה נוספת מעולה.

תרגילי בטן

אם מדובר באדם שלא חולה במשך תקופה ארוכה או ברמה שאינה מאפשרת פעילות מומלץ לבצע מספר תרגילים לחיזוק הבטן.

תרגילי כוח

חיזוק השרירים המעצבים – חלק גדול מחולי הסוכרת עסקו מעט מאוד בספורט בעברם לפני המחלה, כעת כאשר הם מטופלים ומטפלים בגופם , עליהם לחזק את שרירי הגפיים , לא באופן שיעמיס על הגוף.לכן יש לבצע תרגילי ישיבה , תרגיל שנעשה בישיבה ובעזרת גומיות התנגדות הפעלה של שרירי הידיים.

הרמת משקולות ברמה סבירה ללא מאמץ חריג ובהתאם ליכולת של החולה, ניתן לעשות פעילות בחדרי כושר מקצועיים.

הכנות לקראת הפעילות הספורטיבית למניעת היפוגליקמיה

יש לבצע הכנה ראויה, הקפדה על איזון של רמות הסוכרים בגוף, ההכנה ניתנת ליישום על ידי אכילה של פחמימות, פרוסת לחם, פירות , חטיפי אנרגיה לפני תחילת האימון , יש לוודא שרמת הסוכר בגוף אינה נמוכה (מצב אשר יכול להביא לסחרחורות והרגשת חולשה ואף להתעלף) , ישנו מכשיר הנקרא גלוקומטר אשר מאבחן את רמות הסוכר בדם הטווח התקין עומד על 100 – 180 , מתחת לזה יש סכנה להיפוגליקמיה.

יש להיוועץ עם רופא לפני התחלת סדרת אימונים על מנת לקבל אישור שהחולה במצב יציב.

את האימונים רצוי ומומלץ לבצע עם פרטנר אשר ישמור על החולה למקרה שתתרחש צניחת סוכר במהלך האימון.

יאללה לעבודה, להתראות באימון!