קוביות יוגה

קוביות יוגה הן אחד האביזרים הנפוצים בתרגולי יוגה. את השימוש באביזרי יוגה הטמיע המורה הידוע ליוגה ב.ק.ס איינגאר, אשר השתמש בקוביות הללו בשיטת היוגה שייסד. מטרת הקוביות היא תמיכה בגוף כדי לאפשר תמיכה ואיזון משופרים יותר ולהקל על ביצוע תנוחות יוגה מסוימות, בעיקר בקרב מתאמנים מתחילים.

 

קוביות היוגה נקראות גם בלוק יוגה, והן משמשות לרוב כהארכה של הידיים, אך גם לתמיכה בגב, בראש ובירכיים, ולהעמקת המודעות ליישור התנוחות (אסאנות). ברוב הסטודיואים ליוגה יש בלוקים זמינים להשאלה, אך כמו מזרן יוגה, מתרגלים רבים מעדיפים להשתמש בקוביות יוגה אישיות – גם לצורך תרגול בסטודיו וכמובן לתרגול בבית או בפארק.

מדריכי יוגה מציעים להשתמש בקוביות יוגה מכיוון שהן מועילות ביותר למתרגלים מתחילים ולמתרגלים הסובלים מפציעה או ממגבלות גופניות אחרות, אך גם מתרגלים מתקדמים יותר יכולים להשתמש באביזרים כדי ללמוד בבטחה תנוחות חדשות מאתגרות. כמו כן, גם מתרגלים מתקדמים יכולים להיעזר בקוביות יוגה במקרה של פרופורציות גוף ספציפיות המקשות על ביצוע תנוחות מסוימות באופן מלא.

מהו גודל קוביית היוגה המתאים?

הגודל האידיאלי המוצהר לפי ב.ק.ס איינגאר לקוביית יוגה הוא 23.5X11X6.8 ס"מ, אך תוכלו למצוא קוביות יוגה במידות שונות. בחירת קובייה גדולה יותר או קטנה יותר תלויה בגודל הידיים של המתרגל/ת וברמת הגמישות. אם יש לך ידיים קטנות וגבך כפוף למדי, כדאי לך לבחור קובייה קטנה יותר. לעומת זאת, אם יש לך ידיים גדולות יותר ופחות גמישות עדיפה קובייה גדולה יותר.

מה החומר המתאים: פלסטיק מוקצף, עץ או שעם?

במקור כל קוביות היוגה היו עשויות עץ, אך כיום מייצרים אותן גם מפלסטיק מוקצף וגם משעם. החומר השונה משפיע על המשקל, העמידות, ספיגת הזיעה, הנוקשות והמחיר של קוביית היוגה. בחרו את קוביית היוגה לפי סוג השיעורים או סגנון היוגה שאתם מתרגלים (התייעצו עם המורה שלכם), וכמובן לפי התקציב וההעדפה האישית:

קוביות יוגה מעץ

קוביות יוגה מעץ הן הכבדות ביותר מבין השלוש (2.5-1.5 ק"ג), אך הן עמידות מאוד, אסתטיות יותר, ויחזיקו מעמד לנצח. החסרונות: יקרות יחסית, הופכות לחלקלקות בידיים רטובות ועלולות לגלוש ולהחליק כשהן מונחות על רצפת עץ.

קוביות יוגה משעם

הקוביות האלה רכות יותר ומשקלן נמוך יותר משל קוביות עץ (עד 1 ק"ג). הם נערמות ומאוחסנות היטב, אך השעם נוטה לספוג זיעה, לחות וריחות. הן גם עמידות פחות, וכשהן מתבלות הן מפזרות פרורי שעם.

קוביות יוגה מפלסטיק מוקצף

אלו הקוביות בעלות המשקל הנמוך ביותר (200-150 גרם), והן רכות מאוד. בגלל העלות הנמוכה שלהן, אלה הקוביות הנפוצות ביותר בסטודיואים ליוגה. קוביות אלה הן הטובות והמתאימות ביותר לשיעורי יוגה משקמים או כשמשתמשים בהן לתמיכה במשקל הגוף בתנוחות יוגה. חסרונותיהן של הקוביות הללו הן שהחומר מהן הן עשויות יכול להתלכלך במהירות, הוא מתבלה במהירות, ואינו ידידותי לסביבה כמו עץ ​​או שעם.