פילאטיס מכשירים או פילאטיס מזרן?

כשג'וזף פילאטיס המציא את שיטת האימון לפני כמעט 100 שנה הוא בטח לא חשב שהיא תהפוך להיות כל כך פופולארית. ולמה היא כל כך פופולארית? מכיוון שמטרת השיטה היא זו שמושכת רבים. המטרה פשוטה – לאמן את הגוף כך שהוא יוכל לבצע את מטלות היום יום שלו בצורה יעילה יותר ונכונה יותר. ביצוע נכון של הפעולות הללו מונע שחיקה מיותרת, מונע פגיעות גופניות ופועל יוצא מכך הוא מניעת כאבים וסבל. תרגילי פילאטיס אלו תרגילים שמבוצעים במספר חזרות קצר, אך מתוך ריכוז מקסימלי והתשה מינימלית של השריר. בסופו של דבר הכוונה היא להגיע להפעלה הרמונית של שרירים רבים, ואת התרגילים הללו אפשר לעשות באמצעות מכשירים או על מזרן.

פילאטיס
(מתוך: Shutterstock)

פילאטיס מזרן

האופציה הראשונה לאימוני פילאטיס היא פילאטיס מזרן. התרגילים על המזרן מבוצעים בשכיבה או בישיבה וההתנגדות והתנועה הנכונות מתקבלות מביצוע עצמי או עם בן זוג. אין שימוש במכשירים בכלל אבל יש שימוש באביזרים כמו גומיות, שימוש שנעשה בשביל לקבל את ההתנגדות הרצויה. האימונים בפילאטיס מזרן הם של קבוצות המונות 10-15 מתאמנים בדרך כלל, מה שיכול להתאים לרבים אך יש כאלו שזה יהיה דווקא פחות נוח עבורם.

פילאטיס מכשירים


ג'וזף פילאטיס המציא ובנה מכשירים ומיטות אימון שתכליתם היא אחת – ליצור התנגדות באימון ולייעל אותו עוד יותר. המכשירים מורכבים מקפיצים וחבלים והם מספקים לשרירים את ההתנגדות אותה הם צריכים. חשוב לציין שבניגוד לדעה הרווחת, פילאטיס מזרן פותח אחרי שהומצא פילאטיס המכשירים ואומנם יש לא מעט תרגילי פילאטיס שאפשר לבצע על מזרן אך בפילאטיס מכשירים אין גבול לכמות התרגילים שאפשר לעשות. ישנו יתרון נוסף לפילאטיס מכשירים על פני פילאטיס מזרן. בפילאטיס מזרן הקבוצה היא כפי שציינו של 10-15 מתאמנים וכשהאימון עם מכשירים הוא מוגבל יותר בכמות המשתתפים כך שבכל אימון כזה יש בדרך כלל 5-7 מתאמנים. זה מאפשר למאמן להיות יותר קשוב לתלמידים ובעיקר, לשים לב שהם עושים את התרגילים בצורה נכונה. בפילאטיס מכשירים המדריך יכול לדייק יותר את המתאמנים והתוצאה היא אפקטיביות רבה יותר באימון על פני אימון על מזרן.
 

אז מה עדיף?

אין כמובן תשובה חד משמעית לשאלה מה עדיף, אימון פילאטיס על מזרן או באמצעות מכשירים. כל אחד צריך לנסות ולבחון למה הוא "מתחבר" יותר, מאיזה סוג של אימון הוא נהנה יותר.