משחקי הכדור הפופולאריים

שמירה על הבריאות, פנאי, תחביב או אירוע חברתי, הם הסיבות הפופולריות העיקריות לפעילות ספורט, ופעילות משחקי כדור בפרט.

משחקי כדור 

(מתוך: Shutterstock)

משחקי כדור ותיקים כמעט כמו האנושות עצמה. למעשה, יש עדויות היסטוריות לכך שבני אדם משתתפים בספורט כבר 3,000 שנה. הספורט והמשחקים השתנו עם הזמן, אך האהבה לדינמיות, לעוצמה ולאתלטיות נותרה זהה.

טכנולוגיות חדשות מחוללות מהפכה בדרך שבה מתקיימים משחקים בענפי ספורט רבים בימינו, ומושג חדש יחסית הוא מדע הספורט: שימוש במדע כדי לשפר את ביצועי הספורטאים ואת הבטיחות של המשחקים והאימונים עבור הספורטאים.

אז מה הם ענפי הספורט הפופולריים בישראל ובעולם?

רק רוצה לבעוט

כדורגל הוא ענף הספורט הפופולרי ביותר בעולם, ולפי הערכות יש ברחבי העולם כ-4 מיליארד אוהדים של קבוצות שונות, ממדינות שונות. מקורותיו של הכדורגל כפי שאנו מכירים אותו נטועים באנגליה במאה ה-19, אם כי ההיסטוריה יודעת לספר על אנשים ששיחקו במשחקים דומים כבר לפני אלפיים שנה בסין. אחת הסיבות לפופולריות של הכדורגל היא שבניגוד לענפי ספורט אחרים הדורשים ציוד יקר, כל מה שצריך כדי לשחק כדורגל הוא כדור וכף רגל. מכאן שכל אחד, עשיר או עני, יכול ליהנות מהמשחק. בכל רחבי העולם משחקים כדורגל, אך המשחק פופולרי במיוחד באירופה, במרכז אמריקה, בדרום אמריקה ובאפריקה.

לעוף עם כדור

כ-900 מיליון איש, בעיקר בצפון אמריקה ובמערב אירופה אך גם באסיה, באוסטרליה ובדרום אמריקה, מגדירים את עצמם כאוהדי כדורעף. כדורעף משחקים בשתי קבוצות, כל אחת מהן בצד אחד של הרשת המוגבהת. ששת השחקנים מנסים להטיח את הכדור על רצפת המגרש, בצד של הקבוצה היריבה, המונה שישה שחקים גם היא. גרסה נוספת ופופולרית של המשחק, המכונה כדורעף חופים, משוחקת על חול עם שני שחקנים בכל קבוצה.

באנו להטביע

הכדורסל הומצא על ידי ג'יימס נייסמית', מורה קנדי שלימד בבית ספר בארה"ב בסוף המאה ה-19. כיום משחקים כדורסל ברחבי העולם, ומעריכים שיש למשחק 825 מיליון אוהדים הפזורים ברחבי הגלובוס כולו. מטרת שחקני שתי הקבוצות היא לכדרר כדור במגרש ולקלוע אותו אל סל הרשת כדי להשיג נקודות. לא בכדי זהו אחד המשחקים האהובים על בני נוער, שנהנים לרוץ, לקפוץ ולקלוע. בדומה לכדורגל, הכדורסל הוא משחק פופולרי במיוחד מכיוון שאין צורך בציוד רב מלבד שני סלים וכדור, והוא ענף ספורט נגיש, ללא קשר למעמד.

ידיים למעלה

הגרסה הראשונית של משחק הכדוריד הומצאה בגרמניה בשנת 1891, על ידי קונרד קוך הגרמני, שהיה מורה לספורט. במשך השנים נערכו בחוקי המשחק שינויים, עד לגרסה הדומה לזו שמשחקים היום, שנקבעה ב-1919. את הכדוריד בישראל מנהל איגוד הכדוריד הישראלי, והקבוצות הבולטות בכדוריד הישראלי הגברי הן מכבי ראשון לציון והפועל ראשון לציון. בליגת הכדוריד לנשים מובילות מכבי ארזים רמת גן, הפועל פתח תקווה ובני הרצליה.