כיצד שומרים על איזון ויציבה?

החשיבות של יציבה נכונה וטובה היא הרבה מעבר למראה חיצוני. יציבה נכונה מסייעת לפתח כוח, גמישות ואיזון בגוף, והיא משפרת את האנרגיה ואת החיוניות לאורך כל היום: מכיוון שיציבה ושיווי משקל לקויים גורמים לגוף לעבוד קשה יותר בכל תנועה, תחושת העייפות מתמדת. יציבה טובה יותר פירושה גם נשימה קלה יותר (עמידה כפופה מקשה על נשימות עמוקות), והפחתה משמעותית של כאבי שרירים, בעיקר כאבי צוואר, כתפיים וגב. מכיוון שיציבה נכונה מפחיתה גם את הלחץ על השרירים והרצועות, הסיכון לפציעה בספורט או בחיי היום-יום פוחת באופן משמעותי.


במהלך העבודה על היציבה אנחנו נעשים מודעים יותר לגוף, לשרירים, למנח הנכון של כפות הרגליים על האדמה בזמן עמידה, להחזקה של שרירי הבטן, להטיות של הגב ולעוד אלמנטים שהמודעות אליהם מסייעת לתקן את היציבה. ברגע שמפתחים את המודעות ליציבה, אפשר להבחין בחוסר איזון או באזורים מתוחים או "תפוסים" שלא ידענו עליהם קודם, ולהתאים להם תרגילים נכונים.

איזון ויציבה

בואו נדבר הארדקור

כאשר עוסקים ביציבה אי אפשר שלא לדבר על שרירי הליבה (Core muscles): שרירי הבטן, שרירי הגב והאלכסונים. תפקידם של שרירים אלה הוא לתמוך בעמוד השדרה ולייצב את הגוף. שרירי הליבה הם מעין "מחוך תומך" לעמוד השדרה, לרצפת האגן, לסרעפת, לשרירי המולטיפידוס ולשריר הרחב בטני. המונח "שרירי ליבה" שגור בפיהם של מאמני כושר, פיזיותרפיסטים, מדריכי פילאטיס ויוגה ומומחים נוספים בתחום הפעילות הגופנית.
תפקידיהם של שרירי הליבה רבים: הם שומרים על איברי הבטן והאגן, מקשרים בין פלג הגוף העליון לפלג הגוף התחתון, ומשפיעים על היציבות ועל איזון הלחצים הפועלים על עמוד השדרה. החשיבות הגדולה של שרירי ליבה חזקים בעת פעילות גופנית היא הגנה מפני פציעות, ולכן יש להקדיש אימונים ייעודיים לחיזוק שרירי הליבה, ללא קשר לענף הספורט שבו עוסקים.

לשחק, להתאזן, לאהוב

אימוני האיזון ואימוני שרירי הליבה מגוונים. חלקם עושים שימוש בעזרים שונים, וחלקם אינם דורשים דבר. בין המכשירים הנפוצים: פטרייה לתרגול יציבה, לוח איזון (קורת שיווי משקל), כרית פיתה, בוסו בול, כדור פיזיו ועוד. המוצר החדש, BoBo Balance Home, הוא לוח חכם המותקן על מוצרי אימוני איזון מסורתיים, ומסייע להפוך אותם לפלטפורמות אימון אינטגרטיביות וחכמות. בובו באלאנס הופך את אימוני האיזון ואימוני הליבה למשחק מניע ומאתגר.