כדורי טניס

משחק טניס מצריך ציוד בסיסי שכולל שני אלמנטים: מחבט טניס וכדור טניס. הנזירים הצרפתים שהמציאו את המשחק עוד לפני המאה ה-16 שיחקו בכדור עץ, אך עם השנים התפתח ייצור כדורי הטניס, וכדורים יוצרו מחומרים שונים, ובהם עור עטוף בצמר.

כדורי טניס

 

(מתוך: Shutterstock)

מהו כדור טניס תקני?

כיום יש לכדורי טניס תקן שקבעה הפדרציה הבינלאומית לטניס - ITF (International Tennis Federation), והוא כולל גודל מדויק, משקל, צבע, הרכב החומרים ועוצמת קפיצה. במשחקים רשמיים, בטורנירים ובתחרויות משתמשים בכדורים תקניים שצבעם ירוק זוהר או לבן. קוטר כדור טניס מקצועי לפי ה- ITFהוא 6.86-6.54 ס"מ, ומשקל הכדור הוא 59.4-56 גרם.

איך בודקים איכות של כדור טניס?

פשוט: מקפיצים. הקפיציות של כדור טניס היא שקובעת את איכותו, ולכן אריזות כדורי הטניס המקצועיים הן אריזות ואקום, כדי למנוע בריחת אוויר מהכדורים עוד לפני השימוש הראשון. אם כדור שיצא מהאריזה לא קופץ מספיק – הוא אינו תקין למשחק. 

אז למה בכל זאת יש סוגי כדורי טניס?

מכיוון שמשחקי טניס נערכים על משטחים שונים (דשא, חמר, אספלט ועוד) ומכיוון שרמת השחקנים שונה. יש ארבעה סוגים עיקריים של כדורי טניס, שההבדלים ביניהם הם קוטר הכדור, משקלו, לחץ האוויר בו וכמובן – הקפיציות. כך תבחרו את כדור הטניס המתאים לגיל ולרמת המשחק:

כדור טניס רך 25% (נקודה אדומה)

כדור גדול המתאים לילדים בני 6-5. זהו כדור רך שמשקלו 25% מזה של כדור רגיל, וכושר הקפיצה והמהירות שלו הם 25% מאלה של כדור רגיל.

כדור טניס רך 50% (נקודה כתומה)

כדור בינוני המתאים לילדים בני 8-7 ולשחקנים מבוגרים מתחילים. הכדור רך ומשקלו 60% ממשקל כדור רגיל, וכושר הקפיצה והמהירות שלו הם 50% מאלה של כדור רגיל.

כדור טניס רך 75% (נקודה ירוקה)

כדור בינוני המתאים לילדים בני 10-9 ולשחקנים מבוגרים מתחילים. הכדור רך ומשקלו 80% מזה של כדור רגיל, וכושר הקפיצה והמהירות שלו הם 75% מאלה של כדור רגיל. הכדורים המסומנים בנקודה ירוקה מיועדים למגרש מלא, מאפשרים משחק במהירות מתונה ומעודדים שיפור מיומנויות באימון.

כדור טניס תקני

כדור המתאים למגרשי הטניס התחרותיים, משמש לתחרויות מקצועיות ולאימונים ברמה מקצוענית. קיימים מותגים שונים ויצרנים שונים ממדינות שונות בעולם. אתר בש גל מציע כדורי טניס של מותג טרטורן (Tretorn) השוודי.

תרצו לקבל מידע נוסף? אנחנו כאן!