ההיסטוריה של הטניס

טניס הוא משחק כדור שנערך בין 2 שחקנים או במשחקי זוגות עם שימוש בכדור ובמחבט .מטרת המשחק- להעביר את הכדור באמצעות המחבט לצד השני של המגרש ולזכות בכמה שיותר נקודות בדרך.

מקורו של הטניס היה במאה ה -12 בצפון צרפת. שמו של הטניס הגיע מהמילה "Tenez" בצרפתית עתיקה, שמשמעותה "קח" או "קבל".

טניס

(מתוך: Shutterstock)

איך הטניס התחיל?

משחק הטניס בצורתו הראשונית הומצאה על ידי נזירים צרפתים לצורך משחק ושעשוע . הם היו מכים בכדור העשוי מעץ ביד חשופה, לאחר מכן עברו לחבוט בו בכפפה עשויה עור. לאחר מכן, לצורך שיפור החבטה, הותקנה לכפפה ידית, וכדור העץ הוחלף בכדור עור מעט קפיצי יותר. המשחק הפך פופולרי ברחבי צרפת במהירות והגיע עד למלך צרפת - לואי העשירי אשר הקים מגרש טניס.

עד מהרה עברה שמועת הטניס בין הממלכות מהמאה ה-16 ועד למאה ה-18 היה פופולרי בקרב מלכי אנגליה וצרפת וחצרות המלכים. הנרי השמיני מלך אנגליה היה חובב נלהב של המשחק, שהתקיים עד אז באולמות סגורים בלבד. הוא אף בנה מגרש בארמון המפטון קורט אשר עומד עד היום ונחשב למגרש הטניס העתיק ביותר בעולם.

בין השנים 1859 ל-1865 פיתחו בברמינגהאם 2 החברים הארי ג'ם וחברו הספרדי אגוריו פררה את המשחק ובשנת 1872, עם שני חברים נוספים, הם הקימו את מועדון הטניס הראשון בעולם בעיירה למינגטון.

בדצמבר 1873 פיתח קצין הצבא הבריטי בשם מייג'ור וולטר קופטון וינגפריד, משחק דומה לשעשוע אורחיו במסיבות אותן ערך בחצר ביתו בווילס על גבי הדשא ועד היום הוא נחשב לממציא הטניס המודרני.

כעבור כמה שנים הכיר הוא אמריקאית אשר התלהבה מהמשחק והביאה אותו לארצה.

ב- 1877 נערך טורניר ווימבלדון הראשון לגברים בלבד.

בשנת 1881 נערך לראשונה טורניר אליפות ארצות הברית הפתוחה - אף הוא לגברים בלבד.

הסבר נוסף על ציוד הטניס

מחבט הטניס עבר גלגולים החל מחבטה בכף יד פתוחה, כפפה, כפפה אשר לה חיברו מקלות מעץ ועד למחבטים קצרים מעץ אשר לאט לאט התארכו.

את המיתרים של המחבט יצרו ממעיים של בהמות וחומרים שונים אחרים.

הטניס מכונה גם "הספורט הלבן", והוא ספורט אולימפי הנחשב לפופולרי במדינות רבות ברחבי העולם.

מאמר זה נכתב ע"י בש-גל, המתמחה במוצרי ספורט ואביזרים לטניס